Poradnik ten to kilkanaście rad dla wszystkich, których w najbliższym czasie czeka przeprowadzka, mamy nadzieję że będzie przydatny i pomocny w tym ważnym wydarzeniu w życiu, a dzięki niemu przeprowadzka minie bez żadnych problemów i niepowodzeń.

1.    Zgłoś termin przeprowadzki w firmie, która będzie Cię obsługiwać kilka tygodni wcześniej. Najwięcej przeprowadzek wykonuje się w wakacje, weekendy, koniec roku lub pod koniec miesiąca. Wiec zwklenanie na ostatnią chwilę często nie jest dobrym rozwiązaniem.

2.    Na dwa, trzy miesiące przed przeprowadzką ustal plan działania. Wybierz, które przedmioty zamierzasz zabrać ze starego mieszkania i w jakim pomieszczeniu w nowym mieszkaniu będą się znajdować, tak by starczyło miejsca na wszystkie kartony. Pamiętaj że właśnie przez wykorzystanie kartonów przewożone przedmioty będą początkowo zajmować więcej miejsca i często trzeba będzie sprawdzić co w którym kartonie się znajduje.

3.    Sprawdź czy wszystkie przedmioty, meble, itp. zmieszczą się w drzwiach i na korytarzach poszczególnych pomieszczeń, często konieczne jest rozkręcenie mebli na mniejsze części o czym nie pamiętamy ponieważ były montowane dość dawno temu.

4.    Utwórz spis przeprowadzki czyli spis przedmiotów, które chcesz zabrać, ułatwi to kontakt z firmą przeprowadzkową, a także pozwoli sprawdzić czy wszystkie przedmioty zostały przetransportowane i czy nic nie zginęło w trakcie transportu.

5.    Oczywiście polecamy naszą firmę przeprowadzkową, ale przed podjęciem decyzji poszukajcie opinii w internecie, sprawdźcie strony internetowe i profile na portalach społecznościowych takich firm, a także popytajcie się znajomych, może ktoś z nich korzystał z danej firmy i może ją polecić.

6.    Po wybraniu firmy przeprowadzkowej pamiętaj o podpisaniu umowy na przeprowadzkę, dokładnie ją przeczytaj, a w razie niejasności pytaj! Pamiętaj by sprawdzić czy firma jest ubezpieczona o nieszczęśliwych zdarzeń oraz przy zgubieniu kartonów czy przedmiotów.

7.    Pamietaj by zgłosić zmianę adresu u aktualnych dostawców internetu, telewizji, prądu, ale także w bankach, w których posiadacie konta, czy dowody osobiste.

8.    Na dzień przeprowadzki weź dzień wolny w pracy, firma przeprowadzkowa zapewne wszystkim sie zajmie, ale lepiej być w pobliżu i być dostępnym podczas różnych pytań odnośnie Waszego sprzętu.

9.    Zbierz wszystkie ważne dokumenty rodzinne: polisy, akty notarialne, książeczki zdrowia, inne dokumenty i zaświadczenia, tak by były w jednej teczce, w jednym miejscu i nie zgubiły się w trakcie przeprowadzki.

10.    Posprzątaj w piwnicy, garaży, strychu, czyli w miejscach, w któych bywasz i przeprowadzasz gruntowe porządki sporadycznie.

11.    Przeprowadź gruntowne porządki w szafach, sprawdź które książki, ubrania, przedmioty są Ci już niepotrzebne i których możecie się pozbyć by nie obciążać firmy przeprowadzkowej narażając się na wyższe koszty usługi.

12.    Pamiętaj, że lodówka potrzebuje kilka godzin na rozmrożenie, a produty w niej zawarte mogą ulec uszkodzeniu. Podobnie przygotujcie pralkę, poniewąż możliwe będzie osuszenie przewodów doprowadzających wodę.

13.    Zastanów się i oznacz, które przedmioty należy przenosić z większą ostrożnościa, tak by potem nie było żadnych niejasności z firmą przeprowadzkową.